Goście festiwalu
Mikołaj Grynberg
Pisarz i fotograf, z wykształcenia psycholog. Autor albumów „Dużo kobiet” (2009) i „Auschwitz – co ja tu robię?” (2010).
Jarosław Mikołajewski
Jarosław Mikołajewski (1960) urodził się i mieszka w Warszawie. Jest (bo tak czuje) głównie poetą, lecz również eseistą, reportażystą, tłumaczem, a od niedawna pisuje
Mariusz Szczygieł
Reporter, pisarz. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały wydane w 21 krajach.
Witold Szabłowski
Urodził się 27 czerwca 1980 roku w Ostrowi Mazowieckiej. Studia ukończył na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Julia Fiedorczuk
Pisarka, poetka, tłumaczka, wykładowczyni Instytutu Anglistyki i współzałożycielka Centrum Humanistyki Środowiskowej na Uniwersytecie Warszawskim.
Sylwia Chutnik
Urodzona w 1979 roku w Warszawie. Doktor nauk humanistycznych. Z wykształcenia kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Pisarka, publicystka.
Filip Springer
Dyrektor programowy Festiwalu. Pisarz i fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pi
Stanisław Łubieński
Z wykształcenia ukrainista i kulturoznawca. Za zbiór esejów „Dwanaście srok za ogon” otrzymał Nagrodę Nike Czytelników 2017.
Teatr improwizowany Klancyk
Jesteśmy pionierami improwizacji komediowej w Polsce i pierwszym warszawskim teatrem impro. Istniejemy z grubsza od 2006 roku.
Weronika Wawrzkowicz
Weronika Wawrzkowicz – dziennikarka Radia Nowy Świat – partnera medialnego festiwalu. Dziennikarka radiowa i telewizyjna. Prowadzi autorski projekt Rozmawiam, bo lubię
Mateusz Łysiak
Wysłannik National Geographic Traveler – partnera medialnego
Maria Krześlak-Kandziora
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2012 roku założyła księgarnię Bookowski, by po siedmiu dobrych latach rozstać się z nią.
Tomasz Karamon
Tomasz Karamon – z wykształcenia politolog. Od dziesięciu lat twórca tradycyjnych, drewnianych form piernikarskich.
Dyba Lach & Adam Lach
Dyba Lach – dokumentalistka, autorka transmedialna. Reżyseruje i koordynuje wydarzenia artystyczne, spektakle, koncerty, projekty kulturalne, filmy.
Natalia Hatalska
Natalia Hatalska – CEO i założycielka instytutu badań nad przyszłością infuture.institute.
Anna Cieplak
Anna Cieplak – pisarka, animatorka kultury, scenarzystka, prezeska Fundacji Pracownia Współtwórcza. Autorka powieści m.in. Ma być czysto, Rozpływaj się i Ciało huty.
Jagoda Ratajczak
Jagoda Ratajczak (ur.1987). Filolożka, tłumaczka przysięgła i konferencyjna, członkini Polskiego Towarzystwa Tłumaczy Przysięgłych i Specjalistycznych TEPIS.
Rafał Żak
Zajmuje się rozwojem ludzi i organizacji i robi to w kilku rolach: jest trenerem, mówcą, autorem książek. Prowadzi między innymi zajęcia w Szkole Ekopoetyki przy Instytucie
Maciej Jakubowiak
Maciej Jakubowiak – ur. 1987, eseista, wicenaczelny magazynu „Dwutygodnik”. Autor książek „Hanka. Opowieść o awansie” (Czarne, 2024), „Ostatni ludzie.
Justyna Suchecka
Justyna Suchecka – dziennikarka specjalizująca się w tematyce edukacyjnej, przez 11 lat związana z „Gazetą Wyborczą”, od 2019 roku w tvn24.pl.
Marcin Wicha
Marcin Wicha (1972) grafik. Projektował (i projektuje) okładki, plakaty i znaki graficzne.
Michał Krzykawski
Michał Krzykawski – filozof, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie kieruje Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami.
Grzegorz Uzdański
Grzegorz Uzdański – ur. 1979 w Warszawie. Autor powieści ,,Wakacje” (nominacja do Nagrody Conrada), ,,Zaraz będzie po wszystkim” (2019) i ,,Wypiór”
Jacek Dehnel
Jacek Dehnel (ur. 1980 w Gdańsku), poeta, prozaik, tłumacz, malarz. Opublikował dziewięć tomów poetyckich, pięć powieści, liczne tomy opowiadań, krótkich próz…
Rafał Milach
Rafał Milach– fotograf, artysta wizualny i wykładowca. Podejmuje tematy dotyczące napięć polityczno-społecznych w regionie byłego bloku wschodniego.
Joanna Mueller
Urodziła się w 1979 roku w Pile. Poetka, eseistka, redaktorka. Wydała tomy poetyckie: Somnambóle fantomowe (2003), Zagniazdowniki/Gniazdowniki
Justyna Dąbrowska
Psycholog, psychoterapeutka, redaktorka, wywiadowczyni. W 1989 roku debiutowała w „Gazecie Wyborczej” felietonami o swoich dzieciach i psychologii.
Bianka Rolando
Bianka Rolando, ur. 1979, artystka, dr habilitowana w zakresie sztuki piękne, profesorka UAM, wykładowczyni, poetka.
Magda Szcześniak
Kulturoznawczyni i historyczka kultury, adiunktka w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka książek „Normy widzialności.
Krzysztof Grabowski
Współzałożyciel, autor tekstów i grafik zespołu Dezerter. W przeszłości redaktor i wydawca zina Azotox. Współredaktor programu telewizyjnego AlternaTiVi
Paweł Piotrowski
ur. w 1986 w Oleśnicy, w 2011 ukończył studia magisterskie o specjalności projektowanie graficzne
Grzegorz Czemiel
Grzegorz Czemiel – anglista, wykładowca, tłumacz; prowadzi badania w zakresie współczesnej poezji i humanistyki środowiskowej. Kolekcjoner płyt, szczególnie z muzyką
Magdalena Gościniak
Magdalena Gościniak – Filolożka, humanistka, aktywistka kulturalno-społeczna i leśna, „nowa Ślązaczka” hołubiąca życie lokalne.
Mateusz Świstak
Pochodzi z Katowic, tam mieszka i stamtąd działa. Z wykształcenia: edytor. Z zawodu: opowiadacz, edukator, pisarz i podcaster. Od ponad dekady zawodowo zajmuje się storytelling
Michał Kempa
Pochodzi z Bielska-Białej. Z wykształcenia jest prawnikiem, nigdy nie pracował w zawodzie. Jest komikiem, który swoją popularność kształtował w „Szkle Kontaktowym”, u
Patryk Pufelski
Urodził się w 1990 roku w Gdyni. Opiekun małp, pingwinów, fok, kotików i dwóch kazarek szarogłowych we wrocławskim zoo.
Sylwia Stano
Kulturoznawczyni, pisarka, absolwentka I edycji Szkoły Ekopoetyki w Instytucie Reportażu i przewodniczka po Puszczy Kampinoskiej.
Maria Strzelecka
Maria Strzelecka – absolwentka, a obecnie wykładowczyni warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, malarka, ilustratorka
Adam Robiński
Adam Robiński (ur. 1982) – autor książek i dziennikarz związany m.in. z „Życiem Warszawy”, „Rzeczpospolitą”, „National Geographic Polska”
Katarzyna Ryrych
Ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród i wyróżnień – uhonorowana Nagrodą im. Kornela Makuszyńskiego, nominowana do Nagrody Miasta Warszawy
Robb Maciąg
Robb Maciąg – urodzony w 1974 roku we Wrocławiu, podróżuje i pisze od 1997 roku. Odwiedził ponad 20 krajów i znalazł tam setki przyjaciół i dobrych znajomych.
Boguś Janiszewski
Boguś Janiszewski – absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pisarz, nauczyciel, ekspert związany ze środowiskiem edukacji niepublicznej.
Barbara Klicka
Barbara Klicka – pisarka, redaktorka, kuratorka wydarzeń literackich. Autorka książek poetyckich, powieści oraz tekstów scenicznych.
Hanna Łozowska
Hanna Łozowska – literaturoznawczyni, dziennikarka, kuratorka wydarzeń literackich, doktorka nauk humanistycznych.
Eliza Kącka
Eliza Kącka – pisarka, literaturoznawczyni, krytyczka. Autorka książek prozatorskich: Elizje (2017), po drugiej stronie siebie (2019)
Grzegorz Dembiński
Grzegorz Dembiński – pomysłodawca Poznańskiej Nagrody Fotograficznej, fotograf, laureat Grand Press Photo.
Malika Tomkiel
Malika Tomkiel – Jest człowiekiem, kobietą. Pisze, uczy jogi, prowadzi warsztaty pisarskie i Dyskusyjny Klub Książki – nie boi się konfrontacji z trudnymi tematami.
Krzysztof Siemieński
Christopher Siemieński urodził się w 1983 roku w Ottawie, w Kanadzie (stąd obco brzmiące imię), wychowywał w rodzinie dyplomatów.
Krzysztof Łapiński
Filozof, tłumacz, autor książek dla dzieci. Pracuje na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie zajmuje się filozofią starożytną i etyką ekologiczną.
Dorota Borodaj
Autorka reportaży i wywiadów prasowych, absolwentka kulturoznawstwa, Polskiej Szkoły Reportażu i Szkoły Ekopoetyki.